Založ si blog

Koho voliť?

S blížiacimi sa voľbami dostávam stále častejšie otázku koho voliť. Pýtajú sa ma aj mladí vysokoškolsky vzdelaní nádejní voliči, bez politickej či ideovej príslušnosti. Chcú pomôcť svojej vlasti (hlbokú krízu Slovenska a zlé vyhliadky vidia aj oni). Nechcú urobiť chybu. O „politike“ nič nevedia, doletela k nim len režimná propaganda a hejty „umelcov“.

Mám reálnu možnosť vysvetliť im situáciu?

Dá sa do „kocky“ vtesnať sklamanie z Matoviča, Ficove sľuby, progresívne hoaxy, splátky tretieho sektora za „sponzorstvo“ plných mís aktivistov ľúbozvučných nadácií?

Môžu v piatich minútach (pochybujem, že dlhšie udržia pozornosť) získať predstavu o súvislostiach proxy hybridnej vojny na ukrajinsko-ruskom pomedzí? Je možné vyjasniť rozdiel medzi technologicky nutnou integráciou a nezmyselnou politikou sionistami delegovaných manažérov nadnárodných bánk a „komisií“?

Možno aj vy uvažujete, čo s tou „kladou“ urobiť…

Nuž myslím, že s kľudom dokážem odporučiť len jedno kompetentné rozhodnutie.

  1. Ak sa necíti volič dostatočne vzdelaný (odborne, politicky) alebo ak zistí nedostatok informácií (alebo nemá možnosť rozlíšiť hoaxy od faktov) nemal by ísť voliť. Mal by sa spoľahnúť na názor tých, ktorí veria svojej kompetentnosti správne sa rozhodnúť (politike rozumejú a majú vytriedené fakty). Nevoliť, nelegitimizovať režim, je rozumný postoj aj občana, ktorý si je vedomý, že voľby nie sú možnosťou režim zmeniť, iba ho „zapojením sa“ legitimizovať. Na „skúšku“ porovnanie: disidenti nechodili do volieb organizovaných Národným frontom s vedúcou úlohou komunistickej strany, lebo vedeli, že ich výsledok neovplyvnia. Len umožnia narábať s faktom, že aj „signatári Charty“ volili jednotnú kandidátku NF.
  • Ak mladý volič podlieha propagande, že neuplatnením svojho hlasu, stráca právo v budúcnosti kritizovať, mal by vedieť rozlíšiť kandidátmi ponúkané riešenia. Ťažká úloha! Už len definovanie základných problémov je zložité.  Myslím, že nás čakajú ťažké časy.
  • Vláda nás zavliekla priamo aj nepriamo do vojny. Priamo, tým, že financuje ukrajinských (a aj iných) imigrantov, sponzoruje deficit Ukrajiny násobený korupciou tamojšej vládnej mafie. Nepriamo, že uprednostňuje na úkor slovenských (a európskych) hospodárskych záujmov, globálny a americký imperializmus na Ukrajine a v Rusku.
  • Režim sa dostal do všeobecnej krízy pretože prehajdákal príjmy z výpredaja socializmu, verejného majetku, prírodných zdrojov. Zdevastoval aj pracovnú silu, vypredal ju „pod cenu“ za zlomky reálnej hodnoty. Vyčerpali sa aj dostupné úverové zdroje. A režim je v pozícií chorého závislého, neliečeného hráča. Nevie nič iné len živiť zúfalú nádej na náhodnú výhru…
  • Reálne hrozia sociálne nepokoje. Dlhodobo zanedbávaný verejný sektor bude po ďalšej redukcii zdrojov, kolabovať vo všetkých oblastiach. V zdravotníctve, školstve, sociálnej a verejnej bezpečnosti. Vláda udržiava „mimoriadny stav“, aby mohla nasadiť ozbrojené sily na udržanie vlastnej moci, pozvala už do krajiny cudzie armády.
  • Naša kríza je znásobená hlúposťou miestnych kolaborantov, no je aj súčasťou všeobecnej globálnej krízy. Čína a tretí svet konfrontuje svojím rastom Západ, pričom potravinová, energetická a ekologická kríza sprevádza kultúrnu konfrontáciu upadajúceho kolonializmu a imperializmu s novými historicky odlišnými tradíciami a aktuálnejšími hospodárskymi modelmi.

Kľúčové, podľa mňa , bude ako rýchlo sa rekonštruuje humánna civilizácia. Za kľúčovú komunálnu oblasť považujem komunikáciu (školstvo- reprodukcia vzdelanosti a verejná informovanosť- likvidácia komerčných a rekonštrukcia verejno-právnych médií). Určujúci charakter má však optimalizácia organizácie pre určujúce technológie. V našej, aktuálnej situácií, ide o umelú inteligenciu. Umelá inteligencia dokáže nahradiť všetky funkcie trhu a zrejme aj peňažného systému! Kľúčovým je teda aj v našich voľbách, či umožníme privatizáciu umelej inteligencie, alebo tá sa stane verejným (národným) vlastníctvom.

Na to, kto je schopný z kandidujúcich strán sa najlepšie zhostiť tohto zadania, si musí každý nájsť vlastnú odpoveď.

Je viem presne koho voliť odmietam: privatizérov verejného priestoru – v liberálnom/progresívnom aj konzervatívnom aranžmá. Obávam sa aj oportunizmu ostatných (nielen pre ešte živý príklad Tsyprasovho salta mortále), ale aj preto, že euroatlantická kuratela blokuje rozumné vecné riešenia.

Pre Západ nie je prioritou slovenský pokrok, ale slovenská poslušnosť…

Zvolili (a čo zvolí KSČM?)

10.06.2024

Pekný volebný výsledok vo voľbách do Európskeho parlamentu (7.-9.6.2024) je určite úspechom Kateřiny Konečnej. Dominovala nielen „červenými šatami“ ale aj svojou intelektuálnou výbavou v TV debatách (videl som, ako je „Katka cool“ 4.6.2024 na CNN Prima). Vymazala Okamuru aj ČSSD! Úspech sa nedá kritizovať, je však predovšetkým príležitosťou na inšpiráciu a [...]

S krížikom po funuse

07.06.2024

Inter arma … nefunguje rozum! Vojne, sa od určitého štádia, nedá zamedziť. Vojna má vnútorný mechanizmus, v ktorom nemá rozum miesto (vplyv). Myslím, že už vojne nezabráni ani „ruský zdravý rozum“ ani „zdravé sily západnej demokracie“ (z technických dôvodov sú tam len jedny úvodzovky…) Môžeme len špekulovať o charaktere [...]

…musím si prestať obhrýzať nechty

26.05.2024

Niekto si obhrýza nechty, ja iba rozmýšľam… (zlozvyk, ktorý si neviem odriecť…). Qui prodest? Kto „prebudil“ spiaceho agenta? Nechystá sa „intervencia NATO“ na Ukrajine? Podarilo sa deň pred atentátom, šéfovi WHO Tedrosovi na návšteve Slovenska, presvedčiť premiéra, aby neblokoval pandemickú dohodu a odovzdal časť národnej suverenity v [...]

Nitra, Kynek, záplavy

V Nitre opäť vytopilo Kynek aj mestské kúpalisko

16.06.2024 19:55

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Donald Trump

Trump označil Zelenského za najlepšieho predajcu všetkých čias: Len čo odišiel so 60 miliardami, už si pýta ďalšie, treba to zastaviť

16.06.2024 17:25

Americký exprezident Donald Trump sa v noci na nedeľu sťažoval, že žiadosti Ukrajiny o podporu od Spojených štátov "nemajú konca".

Kaaba, Veľká mešita, hadž

Púť do Mekky má už najmenej 19 obetí. Teploty stúpajú nad štyridsiatku

16.06.2024 17:09

V Mekke panujú v posledných dňoch vysoké teploty, ktoré sa dostali aj nad 45 stupňov.

kalinák

Šéf NR SR stále chýba. Čaká sa na Fica? Kaliňák: Nejde o dohodu medzi SNS a Hlasom, Pellegrini odišiel, situácia sa zmenila

16.06.2024 17:00

Kaliňák zatiaľ nepočul o žiadnych personálnych zmenách v koalícii. Pellegriniho už do koaličnej zostavy nepočíta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 170654x
Priemerná čítanosť článkov: 2160x

Autor blogu

Kategórie