Založ si blog

Otázky Rusom

Máme možnosť (so skupinou priateľov) položiť niekoľko otázok ruským odborníkom, k súčasnej situácií. Prosím pomôžte nám s ich formuláciou.

  1. Mnoho, obecne používaných, tvrdení sa viaže na vojenskú konfrontáciu. Vybrali sme tú, ktorá tvrdí, že prvým padlým vo vojne je pravda. Aj v súčasnosti sa dialog nahradil dvoma paralelnými propagandistickými koncepciami, cenzúrou a perzekúciou iného názoru. Z logiky veci, ak je začiatok vojny koncom dialogu, potom je začiatok dialogu koncom vojny!… Aké sú možnosti obnovenia dialogu?
  2. Chápeme pocit, že Sovietsky zväz, Ruská federácia a bývalé sovietske republiky, sa cítia byť podvedené realitou. Teda, kam sa posunula základná téza konca studenej vojny – spoločný európsky dom… Možno je to primárne americký podvod, orientovaný na udržanie vplyvu v Európe, prostredníctvom konfliktu medzi západnou Európou a Ruskom. No, nakoniec, je to aj zodpovednosť európskych inštitúcií. Európsku integráciu koncipujú bez, či dokonca, s vylúčením Ruska. Núka sa teda otázka: je možné obmedziť americký vplyv na rozhodovanie európskych inštitúcií, resp. dokážu sa európske inštitúcie rozhodovať vo vlastnom záujme, bez angažovania sa, za tie americké?
  3. Často sa objavujú úvahy o zmene globálnej architektúry. O nahradení hegemónie USA multipolárnym globálnym systémom. Z podstaty ide o nahradenie diktátu jednej veľmoci, dohodou, kompromisom medzi viacerými, či dokonca všetkými, subjektami medzinárodného práva. Paradoxne pôsobí, v tejto súvislosti, že ozbrojený konflikt je vlastne reakciou na vyčerpanie diplomacie- rozumej- hľadania dohody. Diplomacia končí, ak jedna strana, stratí vieru v existenciu rozumnej dohody (Pápež to nazval „štekanie NATO na hraniciach Ruska“). Spravidla ide o precenenie vlastnej pozície, a (logicky) podcenenie pozície druhej strany. Kto sa mýli, a ako k tomu došlo v súčasnom konflikte?
  4. Pred prvou svetovou vojnou zlyhal medzinárodný systém založený Vestfálskym mierom, pred druhou svetovou vojnou zlyhala Spoločnosť národov, a nateraz sa OSN a rozsiahly systém medzinárodných inštitúcií ukazuje neschopný, nielen preventívne, ale aj operatívne riešiť vojenské konflikty. Medzinárodné právo sa roztápa (kriví?, preparuje či vyparuje?)  vo vojenskom pakte, organizovanom USA (NATO). Dokonca sa do náhradného systému „medzinárodnej bezpečnosti“ zapájajú, aj tradične neutrálne, škandinávske štáty. O prikrytie sa „americkou perinou“ usilujú aj postsovietske elity v Gruzií a na Ukrajine (tie pobaltské tak urobili už dávnejšie)… Zmeškaný zánik NATO bude, podľa Vás, v entropii (oslabením priveľkým rozšírením, s mnohými rôznorodými záujmami a kultúrnymi princípmi) alebo naopak v ovládnutí celého sveta (a stratou nepriateľa, zmyslu existencie vojenského paktu)?           

Český hon na Babiša

08.02.2023

Česká televízia a celý mainstream „špekulujú“, čo má urobiť Babiš, po neúspešnej kandidatúre na prezidenta. Unisono masírujú vedenie ANO tézami o vzdaní sa mandátu, či dokonca predsedníctva ANO, neúspešným kandidátom. Motívom a cieľom kampane je lynčovať Babiša, za otvorenie otázky mieru na Ukrajine. Babiš si dovolil, v prezidentskej kampani, otvoriť [...]

Námestie Dr. Gustáva Husáka

09.01.2023

V útorok 10.1.2023 uplynie 110 rokov od narodenia Dr. Gustáva Husáka. Štátnika, ktorý dal Slovensku tvár 20. storočia. Ak by sme hľadali paralely, Ľudovít Štúr vzbudil v 19. storočí slovenský národ, ako antický Prométheus (uhorské orly mu, doteraz, vyďobávajú pečeň…). A Gustáv Husák, ako Perikles, doviedol a viedol Slovensko v 20.storočí, v jeho najlepšom období. [...]

Posledné varovanie

13.11.2022

Pred tridsiatimi rokmi, ste podviedli verejnosť nádejou lepšieho socializmu a prísľubom životnej úrovne Rakúska a Švajčiarska. V obave, že pokus obnoviť kapitalizmus, s nezamestnanosťou, biedou, úžerou a nespravodlivosťou bude razantne odmietnutý, verejne ste sa zaviazali, že socializmus neodstránite. Konštatujeme, že ste v rozpore s týmto sľubom, zdefraudovali bezplatné [...]

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Macko Martin Generál fekálny fantóm

Priznaním si pokazil život. Po 8 rokoch súd oslobodil Martina Macka z kauzy "fekálny fantóm"

09.02.2023 12:01

Nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný, priblížil hovorca verdikt súdu. Prípad fekálnych útokov sa stal v roku 2015.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 110467x
Priemerná čítanosť článkov: 2084x

Autor blogu

Kategórie