Založ si blog

Vyhadzujú milióny do vzduchu…

V piatok 3.5.2024 o 11.00 hod. odovzdali signatári, z radov občianskej verejnosti, Generálnej prokuratúre SR podnet na preskúmanie, či sa organizátori a podporovatelia iniciatívy „Munícia pre Ukrajinu“ nedostávajú do rozporu s platnými zákonmi, najmä s Trestným zákonom. Okrem hodnotovej diskrepancie, keď M. Vašaryová, M. Hvorecký, Š. Hríb, M. Šimečka a ďalší upozorňujú na na krízu právneho štátu a na chudobu nekompletných rodín a sami „nakupujú“ muníciu, ktorá má milióny Eur vyhodiť „do vzduchu“. Tiež, upozorňujú na ustanovenia Trestného zákona, ktoré môže iniciatíva a jej organizátori a podporovatelia porušovať.

V súlade s ustanoveniami Ústavy Slovenskej republiky, a so zreteľom na program odzbrojenia OSN s názvom Zabezpečenie našej spoločnej budúcnosti,  žiadajú GP SR, aby posúdila konanie osôb, ktoré financujú nákup munície a vojenského materiálu, tak ako to verejne popisujú.

Okrem iných ustanovení upozorňujú na to, že podľa zdrojov iniciatívy „Munícia pre Ukrajinu“, a podľa názoru 20 prvých podpísaných, pravdepodobne dochádza k porušovaniu platných ustanovení Trestného zákona najmä

  • § 255 ods.2 (Kto bez povolenia vyvezie tovar alebo technológie kontrolované podľa osobitných predpisov alebo ich prevedie na cudzí štát alebo na organizáciu, ktorá má sídlo v cudzine, alebo na cudzieho činiteľa)
  • § 284 ods. 1 ( vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví … tým, že spôsobí …. škodlivý účinok výbušnín… alebo sa dopustí iného podobného nebezpečného konania – všeobecné nebezpečenstvo)
  • § 294 ods.1  ( Kto sebe alebo inému … zadováži… strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje)
  • § 295 ods.1 písmeno b. ( Kto bez povolenia …hromadí …strelivo…. alebo niektorú z uvedených činností sprostredkuje )
  • § 417 ods.1 ( Kto v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu…)
  • § 419a (Kto sa počas vojny na území cudzieho štátu aktívne podieľa na bojovej činnosti …poskytne /k tomuto/ finančné prostriedky alebo služby …)

Signatári sa domáhajú vyšetrenia podozrení a ak budú potvrdené, aj v časti, alebo dochádza k porušeniu iných zákonov, žiadajú príslušné opatrenia.

Zvolili (a čo zvolí KSČM?)

10.06.2024

Pekný volebný výsledok vo voľbách do Európskeho parlamentu (7.-9.6.2024) je určite úspechom Kateřiny Konečnej. Dominovala nielen „červenými šatami“ ale aj svojou intelektuálnou výbavou v TV debatách (videl som, ako je „Katka cool“ 4.6.2024 na CNN Prima). Vymazala Okamuru aj ČSSD! Úspech sa nedá kritizovať, je však predovšetkým príležitosťou na inšpiráciu a [...]

S krížikom po funuse

07.06.2024

Inter arma … nefunguje rozum! Vojne, sa od určitého štádia, nedá zamedziť. Vojna má vnútorný mechanizmus, v ktorom nemá rozum miesto (vplyv). Myslím, že už vojne nezabráni ani „ruský zdravý rozum“ ani „zdravé sily západnej demokracie“ (z technických dôvodov sú tam len jedny úvodzovky…) Môžeme len špekulovať o charaktere [...]

…musím si prestať obhrýzať nechty

26.05.2024

Niekto si obhrýza nechty, ja iba rozmýšľam… (zlozvyk, ktorý si neviem odriecť…). Qui prodest? Kto „prebudil“ spiaceho agenta? Nechystá sa „intervencia NATO“ na Ukrajine? Podarilo sa deň pred atentátom, šéfovi WHO Tedrosovi na návšteve Slovenska, presvedčiť premiéra, aby neblokoval pandemickú dohodu a odovzdal časť národnej suverenity v [...]

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

Georgia Meloniová

Strana premiérky Meloniovej bagatelizuje fašistické pozdravy svojho mládežníckeho krídla

19.06.2024 22:10

Meloniová bola dospievajúcou aktivistkou mládežníckeho krídla MSI, ktoré po druhej svetovej vojne založili Mussoliniho stúpenci.

Stonehenge

Aktivisti posprejovali prehistorickú pamiatku Stonehenge. Polícia zatkla dve osoby

19.06.2024 20:14

Pamiatka v juhozápadnom Anglicku je zapísaná na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jozef Šuvada

Šuvada odporúčal, aby Slovensko nové medzinárodné zdravotné predpisy podporilo

19.06.2024 20:02

Peter Kotlár krok odôvodnil tým, že nové predpisy uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 171018x
Priemerná čítanosť článkov: 2165x

Autor blogu

Kategórie