Založ si blog

Kapitalizmus s „ľudskou tvárou“ sa nekoná!

Vlády „kolektívneho Západu“, včítane tej našej, intenzívne riešia problémy, ktoré svojou politikou sami spôsobili. Zaberajú pritom celý mediálny priestor interpretáciami a dezinterpretáciami svojich osobných sporov. (Urazený Sulík, za to, že mu tancujúci katolícki derviši, okolo Matoviča, vyfúkli ministerstvo financií, teraz „cvičí“ svojho neobľúbeného náturistu, skúškami, ktoré, za Matoviča, nemá kto skladať).

Green deal, protiruské sankcie, militarizácia ekonomík, energetická kríza (nakúpte si svetre a uhlie do grilu!) drahého stáda eurohujerov- poslancov a hordy euroúradníkov, devastujú štáty. Zvlášť ten náš, marginálny, neokoloniálne spravovaný miestnymi kompradormi (domorodí obchodníci, ktorí pomáhali kolonistom pri kolonializácií Číny a Indočíny). Alfasamci globálnej svorky zistili, že majú nadbytočné pracovné sily, aj v USA, či EÚ. Manuálnu robotu,  lacnejšie vykonávajú chudáci tretieho sveta (v Keni nepotrebujú pri jedovatých postrekoch ruží a tulipánov ani ochranné pomôcky, ani lekársku starostlivosť) a väčšinu náročnejšej práce v automobilkách, urobia roboty.

Suma sumárom: nie je potrebná vzdelávacia sústava, ani zdravotná starostlivosť. A dobre platené silové zložky sa  ľahko vysporiadajú aj so sociálnou eutanáziou dôchodcov. Európsky sociálny štát („kapitalizmus s ľudskou tvárou“) je nákladný a, z hľadiska zisku, neefektívny! Militarizácia reštrukturalizuje štátne zriadenia. Bez potreby zabezpečovať zdravotnú starostlivosť, sociálne bezpečie a vzdelanie (súkromné kliniky, rentiéri a British School zabezpečia pre bohatých tieto služby na vyššej úrovni, ako komunálne inštitúcie…), pod tlakom bánk, vlastniacich vládne úpisy (veritelia sú schopní za týždeň vymeniť, s pomocou médií a ulice, akúkoľvek vládu) sa vlády zmenia na logistické centrá sledovania a trestania neposlušnej verejnosti.

Dĺžka vojny na Ukrajine, jej hybridný charakter (nie je podstatné, čo sa na bojiskách deje, ale čo hovorí Zelenský a americké agentúry v európskych vládnych kabinetoch, odrabajúce si svoje palmáre, alebo posilňujúce svoje premiérske ambície) ma znepokojujú. Aj tým, do akej miery sa na tejto katastrofe zúčastňujú Putinove oligarchické a vojenské elity. Žiaden incident (ako Gliwice, či Tonkinský záliv), nepredchádzal vojenskému útoku Ruska. Ani mediálna príprava útoku sa nekonala! Upaľovanie Rusov v Odese, či detské telíčka ukrofašistami zabitých detí v Novorusku, bolo nevyužité. Rovnako, aj prevalenie sa biologických pokusov s ľudskými génmi…

Možno ide v tejto proxyvojne iba o to, vystrašiť „strednú triedu“, aby bez odporu, pokiaľ možno aj potleskom, privítala fašizáciu liberálnych pseudodemokracií. Mocná a svojvoľná polícia, poslušní sudcovia, kontrola spotreby, sankcie za „rizikové“ názory a postoje majú stabilizovať oligarchiu.

Svojvôľa nekontrolovaných vládcov a exekútorov spravidla končí katastrofou.

S kľudom päťdesiatročnej politickej skúsenosti tvrdím:

Kapitalizmus nemá ľudskú tvár a jeho skutočná tvár je ohyzdná morfológia korupcie, zločinu a hlúposti…

Paneurópska paródia na zdravý rozum (k oslavám 140. výročia narodenia Jaroslava Haška)

21.03.2023

V dnešnej dobe, keď sa každý cíti byť historickým unikátom, neviem si odpustiť, pochváliť sa, že som členom Haškovej spoločnosti ( J. Hašek, 140. výročie narodenia). Do spoločnosti ma „prijal“ najvýznamnejší český haškológ, Radko Pytlík, v krčme na Štvanici ( priskočné bolo dve pivá, druhé spoločnému priateľovi exulantovi L. Řezníčkovi, a 50 [...]

Plochodrážnici intelektu

13.03.2023

Neustále si kladiem otázku, čo spôsobuje také hlboké generačné nedorozumenie (nielen na Slovensku). Iste svoju relevanciu má aj téza o generačnom subjektivizme (mladí si myslia, že s nimi prichádza „lepší“ svet a starí, že s nimi odchádza…). Nerozumiem napríklad, prečo ma U30 presviedčajú o reálnom socializme, hoci ja som ho – na rozdiel od nich [...]

Február ´48 – Víťazstvo pracujúceho ľudu

19.02.2023

Politické víťazstvo komunistov bolo pred 75 rokmi predovšetkým reakciou na obete vojny a sklamania z predmníchovskej republiky a orientácie ČSR na Západ. Západ nielen zradil (aj) československú pravicu, ale Západ rozpútal a viedol genocídnu vojnu proti slovanským národom. Hoci Nemecko bolo nominálne agresorom, fašistická bola prakticky celá Západná Európa – [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmych krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 116198x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie