Založ si blog

Štokholmský syndróm bratislavskej mládeže

Štokholmský syndróm je fenomén, ktorý opisuje situáciu, v ktorej rukojemník začína vyjadrovať súcit a sympatiu voči páchateľovi. V niektorých situáciách dochádza až k bodu, kde rukojemník ochraňuje páchateľa.

Pri sledovaní nadšenia mladej generácie pre amerických štipendistov, združených v Progresívnom Slovensku (a v Bratislave) vediem mnohé diskusie na túto politickú tému.

A pochopiteľne premýšľam.

Najmä o oportunizme, ako životnej motivácií. Ich presvedčenie o tom, že chcú lepšiu budúcnosť (rozumej v kapitálom určenej globalizácií či európskej integrácií) považujem primárne za produkt propagandy a cielenú sociologickú manipuláciu.  

Cestou na besedu s autormi zborníka o ľudských právach (zostavovateľ Prof. Ing. Peter Drulák PhD) som uvažoval nad mojim savanarolovským (moralizujúcim) odsudzovaním oportunizmu prednovembrovej nomenklatúry. Položil som  si otázku (po priznaní, že oportunizmus je legitímna vlastnosť živých tvorov, v ich individuálnej snahe prežiť a reprodukovať sa). Áno, ide mi o to, či je oportunizmus večný (na rozdiel od lásky k  Sovietskemu zväzu alebo USA).

Ako sa, ale dá definovať hranica medzi oportunizmom a racionálnym správaním sa?

Možno definovať hranicu medzi nimi?

Alebo je potrebné stotožniť sa (a ospravedlniť) oportunizmus?

Oportunizmus je, vlastne, iba iným názvom racionálneho ?

Myslím, že oportunizmus vracia ľudí do zvieracej ríše. K psom, rujúcim sa o kosť, k rujným jeleňom roztĺkajúcim si hlavy, s očami zaliatymi krvou zmiešanou s testosterónom, vo vrcholnom zmysle existencie – rozmnožiť, odovzdať svoje gény najsilnejšieho samca. Pomaly rezignujem na schopnosť civilizácie (kultúry v tom najširšom slova zmysle) regulovať ľudské správanie.

Oportunizmus je druhé meno liberálno-buržoázneho konceptu, o práve silnejšieho!

Hrozím sa toho, že tento návrat do džungle je oficiálnou doktrínou dominujúceho politicko-ekonomického systému (trh, konkurencia a i)…

Na besede, som si pri vystúpeniach autorov jednotlivých esejí zborníka uvedomil, že aj zmeny v Novembri ´89 boli naviac aplikáciou podprahovej konfigurácie jednotlivcov, tvoriacich dav. Využitím rurálneho oportunizmu.

Asi je oprávnené mať rôzne výhrady k vojnovému socializmu studenej vojny – redukcii volieb, slobody cestovať a vierovyznávať, či k straníckej anexii rozumu… V každom prípade, však socializmus ekonomicky oslobodil všetkých občanov. Bývanie, sociálna bezpečnosť, garantovaná a stabilná (až po prevrat) budúcnosť umožnili každému užívať si reálnu slobodu zabezpečenej existencie (opakujem deformácie boli, okrem subjektivizmu niektorých hlupákov vo funkcii, primárne vynútené potrebami centrálne organizovanej obrany režimu, najmä spoločného vlastníctva).

A slobodní občania sa rozhodli nechať sa zotročiť!

Tento paradox je možno ospravedlňovať tým, že išlo o politický podvod… Nielenže protagonisti sľubovali lepší socializmus a odmietali jeho demontáž (známy je televízny prejav V. Havla).

Noví (staronoví?)  si to neuvedomujú? Rúžové sklá šestotrinástok vymenili za rúžové sklá bavorákov?

Nedávno som položil F. Mikloškovi otázku na besede k oslave výročia sviečkovej demonštrácie.(P. Mikloško, hovoríte, že manifestácia bola organizovaná v snahe vyšetriť nejasnosti okolo úmrtia katolíckeho kňaza Poláka a za odluku štátu od cirkví. Čo z toho ste, po 35 rokoch, splnili? Nič….)

Štrngáči by mali pripustiť, že bolo hazardom zveriť svoje osudy (a budúcnosť vlasti) čudesnej equipe extrémistov, často s psychiatrickou diagnózou.( Iste boli medzi nimi aj muži srdca a rozumu, to v nich, dávno prekryla arogancia moci a vlastné oportúnne ambície…)

Môže generácia otcov a mám súčasnú mladú generáciu efektívne upozorniť na nebezpečenstvá konzumného oportunizmu? (Rodičovská generácia, s rovnakým guľášov-konzumným oportunizmom sama decimovala dva režimy…)

Nehaňme mladých! ( ani ostrovčeky nostalgikov nemajú silu oponovať režimnej antikomunistickej propagande, a aj oni sami robia medvediu službu precitnutiu, neobjektívnymi postojmi)

Skôr ich poľutujme! K rozumu ich privedú až mnohé strádania, ktoré sme svojim oportunizmom, kamuflovaným rozumom, privodili…

Cez enviromentálnu, sociálnu, hospodársku krízu. Cez vojnové strádania (dúfam, že nie na fronte s ochudobneným uránom, biologickými a chemickými zbraňami, ale v „tyle“, s konverziou vzdelania a rastom vojenskej výroby, na nútených prácach podľa pokynov okupantov a kolaborantov).

Cez facky histórie, dúfam, dostanú aj oni, generačnú príležitosť.

Zvolili (a čo zvolí KSČM?)

10.06.2024

Pekný volebný výsledok vo voľbách do Európskeho parlamentu (7.-9.6.2024) je určite úspechom Kateřiny Konečnej. Dominovala nielen „červenými šatami“ ale aj svojou intelektuálnou výbavou v TV debatách (videl som, ako je „Katka cool“ 4.6.2024 na CNN Prima). Vymazala Okamuru aj ČSSD! Úspech sa nedá kritizovať, je však predovšetkým príležitosťou na inšpiráciu a [...]

S krížikom po funuse

07.06.2024

Inter arma … nefunguje rozum! Vojne, sa od určitého štádia, nedá zamedziť. Vojna má vnútorný mechanizmus, v ktorom nemá rozum miesto (vplyv). Myslím, že už vojne nezabráni ani „ruský zdravý rozum“ ani „zdravé sily západnej demokracie“ (z technických dôvodov sú tam len jedny úvodzovky…) Môžeme len špekulovať o charaktere [...]

…musím si prestať obhrýzať nechty

26.05.2024

Niekto si obhrýza nechty, ja iba rozmýšľam… (zlozvyk, ktorý si neviem odriecť…). Qui prodest? Kto „prebudil“ spiaceho agenta? Nechystá sa „intervencia NATO“ na Ukrajine? Podarilo sa deň pred atentátom, šéfovi WHO Tedrosovi na návšteve Slovenska, presvedčiť premiéra, aby neblokoval pandemickú dohodu a odovzdal časť národnej suverenity v [...]

Stonehenge

Aktivisti posprejovali prehistorickú pamiatku Stonehenge. Polícia zatkla dve osoby

19.06.2024 20:14

Pamiatka v juhozápadnom Anglicku je zapísaná na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jozef Šuvada

Šuvada odporúčal, aby Slovensko nové medzinárodné zdravotné predpisy podporilo

19.06.2024 20:02

Peter Kotlár krok odôvodnil tým, že nové predpisy uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu.

migranti

Lamanšský prieliv prekročilo v utorok najviac migrantov v tomto roku

19.06.2024 19:26

Celkový počet migrantov, ktorí tento rok túto cestu absolvovali, stúpol na vyše 12-tisíc.

ÚS SR: Sídlo Ústavného súdu SR v Košiciach

Poslanci nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu ÚS, voľbu budú opakovať

19.06.2024 19:14

Z piatich uchádzačov nezískal žiaden potrebný počet hlasov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 171008x
Priemerná čítanosť článkov: 2165x

Autor blogu

Kategórie