Založ si blog

…keby sa dalo podojiť aktovku z hovädzej kože…

Po dnešnej diskusii s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky Sun Lijie (ASA,6.6.2022) ma provokoval jeden z účastníkov tým, že mu „chýbala“ moja otázka.

 Pri každej účasti na verejnej diskusii, spravidla, formulujem otázky, ktoré reagujú na povedané, s cieľom doplniť biele miesta. A priznávam aj sekundárny cieľ, trocha naprudiť tých, ktorých myslenie je ohraničené mainstreamovými interpretáciámi.

Iste, mohol som provokatéra odbyť poznámkou, že pýtať sa niečo „oficiálnej“ osobnosti konfuciánskej Číny je, alebo prejavom neznalosti čínskej kultúry, alebo slaboduchou snahou podojiť  aktovku z hovädzej kože…

Otázku, som však, aj v tomto prípade mal. (Nevyslovenú z vyššieuvedených dôvodov.)

Antony Blinken (píše El Pais a Pravda 6.6.2022) povedal, že sa neobáva Ruska, ktoré- podľa neho nemá silu zmeniť systém. Obáva sa toho, čo urobí Čína, ktorá tú silu má.  Naozaj, globálna megakorporácia, zjednodušujúco nazývaná USA, zatiahla Rusko do zdĺhavej vojny. Do vojny nielen s Ukrajinou, ale aj s Európskou úniou a pridružených „členov“. To pochováva reálnu možnosť multipolárneho sveta. Rusko sa stáva globálnym otĺkancom a Európa upadajúcou perifériou.

Všeobecká kríza monopolárneho systému univerzálnej svetovej mocnosti (USA) tak má jedinú reálnu alternatívu: bipolárny svet – s Čínou, ako konkurujúcou superveľmocou.

Ako by však nová bipolarita vyzerala?

Studená vojna dala svetu síce štyridsať rokov mieru (a uhasila kórejský, vietnamský konflikt, karibskú aj berlínsku krízu), ale už nie je, napriek katastrofálnej skúsenosti s imperialistickými vojnami vedenými USA a NATO v posledných tridsiatich rokoch,  atraktívnym a prijateľným riešením.

A teraz tá otázka: V tradícií Číny nie je koloniálna doktrína. Čína sa primárne bude vyhýbať  „studenej vojne“, poškodzujúcej jej dynamický rast a limitovať rast čínskeho hospodárskeho vplyvu v tretích krajinách. Ale „pod zadkom“ má tlejúci Tajwan (Briti sa snažia, udržať pahrebu aj v Hongkongu). V Pacifiku a Indickom oceáne robí „špinavú prácu“ pre USA, Austrália. USA aktivizujú aj Južnú Kóreu a Japonsko. Je mi jasné, že Čína sa bude (z vyššieuvedených dôvodov) vyhýbať konfrontácií. Je to ale, pri globálnej americkej politike, možné? Hovorí sa, že skapíňajúci kôň najviac kope. Skapíňajúci kôň euroatlantickej civilizácie kope v šialenom smrteľnom kŕči, lebo rozpadajúci sa systém nehrozí len zmenou dominujúcej oligarchie (ako to bolo pri rozpade rímskej, nemeckej a britskej ríše). Ide o kolaps peňažného systému, vojensky riadeného (koloniálneho, rasistického) trhu. Je to kolaps celého kapitalistického ekonomického modelu, s  marginalizáciou vládnucej oligarchie, jej náboženského a ideologického naratívu (najmä židovského, obskurne aj kresťanského). Ostane Čína trpezlivá a ponechá svet posledným kŕčom tzv. „západnej demokracie“, nenechá sa vyprovokovať ani provokáciami na svojom prahu?     

Posledné varovanie

13.11.2022

Pred tridsiatimi rokmi, ste podviedli verejnosť nádejou lepšieho socializmu a prísľubom životnej úrovne Rakúska a Švajčiarska. V obave, že pokus obnoviť kapitalizmus, s nezamestnanosťou, biedou, úžerou a nespravodlivosťou bude razantne odmietnutý, verejne ste sa zaviazali, že socializmus neodstránite. Konštatujeme, že ste v rozpore s týmto sľubom, zdefraudovali bezplatné [...]

Ukradnutá vykradnutá republika

27.10.2022

Závidím Václavovi Havlovi. Svoj list so sťažnosťou na stav verejných záležitostí mohol adresovať Gustávovi Husákovi, rešpektovanému predstaviteľovi Československej socialistickej republiky. Dnes nemám komu adresovať svoje upozornenie, sťažnosť na zjavné porušovanie ústavných princípov, a, Ústavou Slovenskej republiky garantovaných, občianskych práv. V budove [...]

Kapitalizmus s „ľudskou tvárou“ sa nekoná!

12.10.2022

Vlády „kolektívneho Západu“, včítane tej našej, intenzívne riešia problémy, ktoré svojou politikou sami spôsobili. Zaberajú pritom celý mediálny priestor interpretáciami a dezinterpretáciami svojich osobných sporov. (Urazený Sulík, za to, že mu tancujúci katolícki derviši, okolo Matoviča, vyfúkli ministerstvo financií, teraz „cvičí“ svojho neobľúbeného [...]

Igor Matovič

Politológ: Matovič je omyl slovenskej politiky. Platforma pre neho nie je hrozbou, nájde si nových ľudí

01.12.2022 12:00

Podľa politológa si Igor Matovič si nájde nových „nezávislých kandidátov“ či „obyčajných ľudí“, ktorí sa úlohy štatistov ujmú s veľkou radosťou.

UA vojaci / UA vojak / UA armáda /

Senát schválil výcvik ukrajinských vojakov v Česku. Ostáva už len Zemanov podpis

01.12.2022 11:50

Zákon umožní, aby v Česku získalo výcvik približne 4-tisíc ukrajinských vojakov. Náklady na výcvik sa odhadujú na asi 40 miliónov eur.

lekári, Banská Bystrica, Rooseveltova nemocnica

Kríza je zažehnaná. Lekári hromadne stiahli výpovede a nastúpili do práce

01.12.2022 11:47, aktualizované: 12:03

Podpísanie memoranda medzi vládou a LOZ, ako aj schválenie potrebnej legislatívy, vítajú viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Heger

Sulík sa spojil s Pellegrinim a ide sa pokúsiť povaliť Hegerovu vládu

01.12.2022 11:34, aktualizované: 11:50

Podľa Sulíka vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a prestala bojovať proti mafii a korupcii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 103776x
Priemerná čítanosť článkov: 2035x

Autor blogu

Kategórie