Založ si blog

Česká povolebná „opica“

Tak,  Česi si spravili vlastnú reprízu antimečiarovských volieb... Rovnaké témy a schémy. Babišova politika vystrašila renegátov, aj ich klientelu.

ČR neplnila imigrantské kvóty, otvárala otázky daní pre koncerny a banky, a čo je najstrašnejšie: zvyšovali sa dôchodky a platy (pri nízkej nezamestnanosti). Dokonca počas pandémického resetu sanovali (v rozpore s neomaltuziánskymi plánmi) verejné služby -školstvo a zdravotníctvo.

V predvolebnej kampani zafungovala propaganda strachu. Konzumne orientovaní českí havloidi boli intenzívne bombardovaní hroznými obrazmi osirenia v czechexite a ďalšej marginalizácii „srdca európskej kultúry“, už aj tak marginálneho postavenia Českej republiky v NATO. (Krátka pamäť a mediálna masáž za tridsať rokov zahladila zradu Západu a drsný nemecký protektorát).

S ponovembrovým si najmä Pražáci spájajú mastné hrnce a lacno zakúpené, dnes drahé, byty.

V takejto atmosfére česká ľavica nemala šancu uspieť. Naviac keď jej nepresvedčivá reprezentácia predvádzala politickú ekvilibristiku- ani z voza, ani na voz… ˇUdajne zaplatili za pomoc Babišovej vláde. Pritom sa priam núkalo reinterpretovať podporu Babišovi: Nešlo, totiž (keby to ľavicoví kandidáti vyslovili) o podporu multimiliardára, ale išlo primárne o zablokovanie vlády renegádskej úderky Kalousek & Schwarzenberg! Súdny volič musel pripustiť, že to bol jediný rozumný variant ľavicovej politiky v českom parlamente.

Aj tu je poruke historická paralela: nikomu sa asi nepáčila intervencia v roku 1968, ale doba ukázala, že nám vstup sovietskych vojsk doprial ešte dvadsať rokov socializmu ( síce gulášového, ale aspoň bolo „gulášu“!). Aj zato, rovnako, ako teraz „zaplatila“ ľavica veľkú cenu …

Myslím, že voliči ľavici, vcelku logicky, spočítali aj jej ponovembrový oportunizmus. (Na Slovensku to odskákala už dávno SDĽ)

Asi, ani sociálnodemokratickí lídri ČSSD a KSČM to nemysleli vážne s tézou, že budú loajálni k reštaurovanému kapitalizmu. (Veď nemá logiku ponúkať voličom svoje „ľavicové“ sily pri budovaní kapitalizmu, keď tí  čo chceli kapitalizmus mali v ponuke  plejádu „pravých“, militantných fanúšikov drsného imperialistického kapitalizmu, v zelenom, modrom aj čiernom prevedení...) A tí, čo kapitalizmus odmietali, nemali koho voliť!

Oportúnna politika (eufemizmus pre termín sociálno-demokratická) bola tri desiatky rokov postavená na hlúpej premise. Na myšlienke, že zanikol triedny boj a civilizačný konflikt zanikol, lebo všetci sme „strednou triedou“ (až na pár multimiliardárov, ktorí ten obraz nekazia). Deficity programu vyplnila LGBT a gender politika, či greendeep fanatizmus klietkového chovu a kravských prdov… Ľavicoví lídri sa vykašlali na proletárov (proletariát nie sú iba makači 19. storočia, ale všetci nemajetní!). Triedny boj, „lídri ľavice“ preformátovali na zápas o konzumné nároky „strednej triedy“. Biele límčeky, (dnes „manažment“ a malí podnikatelia – malý podnik je obecne do 500 zamestnancov!) nemôžu podporovať ani rovnosť, ani slobodu pre zamestnancov a ich rodiny, ani verejnú politiku solidarity voči deťom, či dôchodcom. Sú v žolde kapitálu (v našom prípade zahraničného bankového a korporátneho) a ich existenčné nároky bezvýhradne závisia na „voľnom trhu“ a loajalite k režimu…

Ľavicoví politici sa teda programovo orientovali „mimo mísy“ (v Čechách hanlivé označenie tých, ktorí tlačia mimo WC misy). Občas ich síce pozvali na Hrad, zaplatili zahraničný zájazd, či poskytli trafiku pre rodinných príslušníkov, ale to všetko  splácali verejnou hanbou…

Iste, definujeme otázku: čo s tým? Aj vadný počítač sa s chybou vysporiadava tak, že sa vráti do bodu, keď dobre fungoval!

Ľavica sa musí vrátiť k autentickým hodnotám a k obhajobe práv proleteriátu…

K bratstvu (ako schopnosti vzájomnosti, spolupráce, participácie)! K rovnosti (ako spoločenskej povinnosti zabezpečiť dôstojné životné podmienky pre všetkých, k dostupným verejným službám- jednotnej škole a všeobecnej lekárskej starostlivosti)! K slobode (ako odstráneniu otroctva, odstráneniu ekonomicky vynucovanej poslušnosti a k reálnej ľudovej demokracii)!   

Český hon na Babiša

08.02.2023

Česká televízia a celý mainstream „špekulujú“, čo má urobiť Babiš, po neúspešnej kandidatúre na prezidenta. Unisono masírujú vedenie ANO tézami o vzdaní sa mandátu, či dokonca predsedníctva ANO, neúspešným kandidátom. Motívom a cieľom kampane je lynčovať Babiša, za otvorenie otázky mieru na Ukrajine. Babiš si dovolil, v prezidentskej kampani, otvoriť [...]

Námestie Dr. Gustáva Husáka

09.01.2023

V útorok 10.1.2023 uplynie 110 rokov od narodenia Dr. Gustáva Husáka. Štátnika, ktorý dal Slovensku tvár 20. storočia. Ak by sme hľadali paralely, Ľudovít Štúr vzbudil v 19. storočí slovenský národ, ako antický Prométheus (uhorské orly mu, doteraz, vyďobávajú pečeň…). A Gustáv Husák, ako Perikles, doviedol a viedol Slovensko v 20.storočí, v jeho najlepšom období. [...]

Posledné varovanie

13.11.2022

Pred tridsiatimi rokmi, ste podviedli verejnosť nádejou lepšieho socializmu a prísľubom životnej úrovne Rakúska a Švajčiarska. V obave, že pokus obnoviť kapitalizmus, s nezamestnanosťou, biedou, úžerou a nespravodlivosťou bude razantne odmietnutý, verejne ste sa zaviazali, že socializmus neodstránite. Konštatujeme, že ste v rozpore s týmto sľubom, zdefraudovali bezplatné [...]

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

fekálny fantóm, Bratislava

Súd oslobodil Martina Macka spod obžaloby v kauze fekálnych útokov

09.02.2023 12:01

Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Turecko / Zemetrasenie / Pátranie / Záchrana /

Slovenskí záchranári našli v troskách aj živých ľudí. Pracujú pri hlbokých mrazoch

09.02.2023 11:28

Slovenský tím záchranárov v Turecku robí všetko pre to, aby zničenému územiu a ľuďom pomohli.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 110452x
Priemerná čítanosť článkov: 2084x

Autor blogu

Kategórie