Ako sa dajú vyhrať voľby

Voľby 4.7. 2024 vyhrala Labour Party pod Starmerovým vedením. Ako?

Po prvé, prepadom prestíže konzervatívcov (zo 14 miliónov v 2019, na 7 miliónov 2024).

Po druhé, vzostupom  Reform UK: súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným Nigela Farangeho výrazne poskočila a získala o  644 tisíc hlasov viac, ako získala Strana brexitu v roku 2019. Reform UK plc. v týchto voľbách získala hlasy 4 miliónov voličov. Konzervatívcom zobrali farangeovci päť mandátov priamo a nepriamo ich pripravili až o 180 kresiel.

Po tretie, oživením  LibDems (Liberálnych demokratov): ani nie počtom hlasov (3,5 mil), ale získanými mandátmi – rast  z 15 na 72, väčšinou na úkor konzervatívcov.

Nakoniec svoju rolu zohral aj krach Škótskej národnej strany. Prišla o tretinu svojho podielu v roku 2019 – stratila 39 zo 48 mandátov, z toho 36 v prospech labouristov.

Systém First Past the Post (väčšinový systém; víťaz berie všetko) labouristom doručil ďalších 206 kresiel vo Westminstri. Hoci získali v tohtoročných voľbách o 3 milióny hlasov menej, ako v roku 2017 (2017-12,9 mil., 2019- 10,3 mil., 2024- 9,7 mil.). Pod vedením Keira Starmera klesol podiel hlasov pre kandidátov Labour Party, v porovnaní s jej výsledkom, pod vedením Jeremyho Corbina o viac, ako 8%! ( 2019 – 28% všetkých odovzdaných hlasov, 2019 -22% a 2024- 20%…).

Preto, zrejme, sa dá vylúčiť, že by Starmerova vláda menila volebný systém na pomerné zastúpenie (napriek uzneseniu konferencie Labouristickej strany v roku 2022).  Volebný systém je pre ňu výhodný- labouristi obsadili s podporou jednej tretiny voličov, temer dve tretiny kresiel v parlamente! Konzervatívci sú mierne zvýhodnení, LibDems sú zastúpení proporcionálne. Naopak ReformUK (N. Farange) so 14 % hlasov a Zelení so 7 % majú len symbolické zastúpenie. Od roku 1928 (v týchto voľbách po prvýkrát volili aj ženy) ide o najvýraznejší rozpor medzi získanými hlasmi a získanými poslaneckými mandátmi!

Pokračuje pokles volebnej účasti (z 69 % – 2017, 62 % -2019 a 60 % t.r.), výrazný je najmä v priemyslových, tradičných labouristických oblastiach. Potvrdzuje sa tak, že nepriateľstvo voličov voči Toryovcom (konzervatívcom) nebolo kompenzované zvýšením nadšenia pre labouristov. Starmerovci sa bránia (my to poznáme od čias SDĽ a socdem) že by radikálnou ľavicovou politikou, prišli o podporu takzvanej „strednej triedy“ – sklamaných voličov konzervatívcov a liberálov…

A to napriek tomu, že každý prieskum verejnej mienky ukazoval podporu verejnosti pre ľavicové riešenia :  vyššie zdanenie majetku a firemných ziskov, zavedenie dane z finančných špekulácii, obmedzenie platov a odmien bankárov, štátne vlastníctvo verejných služieb a Royal Mail (pošta), dôchodková spravodlivosť pre ženy, koniec charitatívneho postavenia súkromných škôl a podpora verejných investícií do zdravotníctva, bývania, verejnej dopravy a zelenej energie.

Samozrejme konformita labouristickej vlády s požiadavkami supov z NATO a Tel Avivu nie je nič nové. Novum je zbabelá kapitulácia pred požiadavkami finančného kapitálu, ešte pred prevzatím vlády. 17.7.2024  vystúpila nastupujúca ministerka financií Rachel Reevesová na „raňajkách“ s predstaviteľmi najväčších súkromných spoločností (šéfov Barclays, BT, Glaxo-Smith-Klein, Lloyds a Santander a i.) s prezentáciou labouristického straníckeho manifestu: „Skutočne dúfam, že …ak si prečítate časť o ekonomike, uvidíte v nej otlačky vašich prstov…“.

Asi nevyvolá, v tejto súvislosti, údiv, že firemné a súkromné dary pro Labour Party už v roku  2022 predstihli príspevky odborov a stále rastú. Vlani, s 14,6 miliónmi libier, darovali bohatí a velkí podnikatelia labouristom viac, ako dvojnásobok toho, čo im prispeli odbory.

V prvých týždňoch volebnej kampane v roku 2024 získali strany vyše 12 milionov libier, z toho dve tretiny pripadli labouristom, a bohatí sponzori Labour Party prebili  odbory v pomere tri k jednej!

Sú určité fakty, ktoré majú potenciál zmeny v Labour Party. V prvom rade úspech J. Corbyna. Aj to, že si ľavicoví poslanci ako Richard Burgon, Zara Sultana, Paula Barkerová a Diane Abbottová udržali svoje mandáty.

Voľby ukázali, že kapitál si už nehanebne kupuje už aj tradičné ľavicové strany a že ich politici sa radi nechávajú kupovať.

Britské voľby tiež ukazujú, že tzv. „demokracia“ je sofistikovaný systém, ako eliminovať vôľu voličov a chrániť mocenské pomery. Koniec-koncov aj Európani odmietli von Layenovej elitársky a ekoteroristický, provojnový koncept, ale väčšinový názor zlikvidovali parlamentné „počty a výpočty“. V kontexte rozbiehajúcej sa diskusie aj volebnom systéme na Slovensku netreba stratiť ostražitosť. Britský model jednokolových jednomandátových obvodov prakticky likviduje akýkoľvek alternatívny názor a umožňuje veľkokapitálu cielene koncentrovať svoje politické investície. Francúzsky dvojkolový systém zasa umožňuje likvidovať alternatívu dohodou ostatných strán. A to nehovorím, aké riziko vytvára sponzorský systém kombinovaný s mediálnou manipuláciou, v zastupiteľskej demokracii všeobecne, v partokratických systémoch to efektívne betónujú málomandátové obvody  alebo volebné kvóra.

Základnou deformáciou však je, že zastupiteľská demokracia (potvrdzujú to britské i francúzske a európske voľby) umožňuje ovládnuť spoločnosť straníckym sekretariátom, bez členskej základne a s menšinovou podporou verejnosti.   

Koniec „nežného“ podvodu

15.11.2024

Pomaly doznieva plazivá kontrarevolúcia z novembra 1989. Na Slovensku stroskotal kapitalizmus! Za tridsaťpäť rokov jeho obnovy došlo– reštitúciami, privatizáciou a predajmi pod cenou zahraničným investorom- k defraudácií temer celého národného majetku a prírodného bohatstva. Počas socializmu (1948-1989) vzrástla hodnota aktív štátu (SSR) viac ako [...]

DAV – slovenská mládež sto rokov po…

12.11.2024

pokračovanie Generácia DAVu ( Vlado Clementis a Ján Poničan mali 22 rokov, Daniel Okáli a Fraňo Kráľ 21, Peter Jilemnický 23, Laco Novomeský 20 , najstarší bol 24-ročný Andrej Sirácky) reagovali generačnou výzvou, pred sto rokmi, na zradu aj slovenskej „strednej triedy“ pri vzniku Československa. A zrada kompradorov a kolaborantov naďalej ostáva typickým spôsobom [...]

Krátka spomienka na VOSR (Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu)

07.11.2024

Ťažko sa mi komentuje posun od ideálov VOSR k súčasnosti… Namiesto „Sovietskeho zväzu, ako záruky svetového mieru“ sme získali „USA, ako záruku mnohých vojenských konfliktov“ a približujeme sa III. svetovej vojne. Namiesto „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“ súčasní politici veselo operujú „S USA na večné časy a nikdy inak“ a namiesto [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.