Aký je rozdiel medzi muchami a politikmi?

3. septembra 2022, redwing, Nezaradené

 Žiadny! Oboje sa dá zabiť novinami…

Tento prestavbový vtip mi prišiel na um, keď som zaregistroval správu o úmrtí M. S. Gorbačova. Možno preto, že to bol politik, ktorý vydal Sovietsky zväz a celé socialistické spoločenstvo do rúk médií. Asi je to aj dôvod ( odovzdanie moci médiám prenáša na média zodpovednosť za následky prestavby) prečo, nie je „glasnosť“ tak popularizovaná Západom. Perestrojka bola iba akýmsi „kódom“ propagandy zahmlievania, čo je cieľom a zmyslom politických procesov. Len pár pamätníkov si spomína, že Gorbačov prišiel s ideou prinavrátiť reputáciu boľševickému, leninskému zápasu o komunistickú spoločnosť. Poradcovia ho zdiskreditovali „suchým zákonom“ a nesúrodou hospodárskou reformou. Ako zmagorenej myši v bludisku mu ponúkli východisko- zahraničnú politiku. Upgrade „prestavby“ na „spoločný európsky dom“, ako koniec studenej vojny a začiatok všestranne prospešného mierového spolužitia a spolupráce.

Potom už „ruského medveďa“ média vodili na povraze, ako jarmočnú atrakciu. V tejto úlohe sa zvlášť vyžívala prvá dáma prestavby Raisa. Ale aj genseka Gorbačova naučili kúpať sa vo svetovej sláve. TIME z neho spravil „Muža roka“ a Michail Sergejevič bučal, ako mu Reagan odporúčal a Jakovlev  kázal…

Scenáristi na pódium priviedli aj notorika Jeľcina, „zlého muža prestavby“ – antikomunistu. Komunisti mali obmedzenú voľbu – medzi sympatickým a ľudským, reformným komunistom a degenerátom, so syndrómom alkoholovej závislosti.( Potom, po svojom víťazstve v studenej vojne,  zosmiešnili Rusko- nechali v prezidentskej kampani pred celým svetom tancovať Jeľcina na americkej diskotéke choreografiu cirkusového medveďa). MSG sa nakoniec vzdal (po rokoch) aj pozície reformného komunistu. Najprv speňažil svetovú slávu v reklamnom šote Pizza Hut a potom na americkej súkromnej univerzite v Ankare vyhlásil, že jeho cieľom od počiatku bolo rozložiť KSSZ a sám nikdy komunistom nebol…

Na pohreb mu nepricestovali ani jeho americkí a západní podporovatelia, ani za nim nesmúti ruská a sovietska verejnosť. Ako v rozprávke, rozprávková spravodlivosť ho nechala šupnúť pod zem, len v sprievode českého televízneho štábu a bulvárnych médií, ochotných na jeden deň oprášiť, čo predá ranný náklad, alebo poskytne podmaz pod reklamné vysielanie.

Keby to malo význam, možno by stálo za to porovnávať mužov, ktorí s komunizmom začali a ktorí ho znemožnili: Lenina a Gorbačova.  Ale počuli by ste, že pri búračke porovnávali architekta, ktorý budovu postavil s buldozéristom, ktorý ju zrovnal so zemou?

Manžel pani Raisy odišiel preklínaný rodinami obetí vojen, ktoré by neboli, keby nebol on. Juhoslávia, Irak, Ukrajina, Sýria, Lýbia… Muž, s malým fliačkom na čele a veľkým fľakom na duši je nenávidení tisíckami obetí jeho reforiem a procesov, ktoré „nepredvídal“…

Je jedno cowboyské pravidlo (asi utajené tajomníkom ÚV KSSZ): Nikdy nelez na koňa, ktorý je nad Tvoje sily!